in

Almanya’da Seçimin Kazananı Sosyal Demokrat Parti Oldu

Almanya’da Federal Meclisin oluşması için yapılan genel seçimlerin geçici resmi sonuçları açıklandı. Olaf Scholz’u başbakan adayı gösteren Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) genel seçimlerde oyların yüzde 25,7’sini aldı ve sandıktan birinci parti olarak çıktı. 

Federal Seçim Kurulu, 20. Dönem Federal Meclisin oluşması için yapılan genel seçimlerin geçici resmi sonuçlarını açıkladı. Olaf Scholz’u başbakan adayı gösteren SPD genel seçimlerde oyların yüzde 25,7’sini aldı ve 2002’den sonra ilk kez sandıktan birinci parti çıktı. İkinci parti de yüzde 24,1 oy oranıyla, Armin Laschet’i aday gösteren Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) oldu. 

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA EN DÜŞÜK OY ORANI

Angela Merkel’in de partisi olan CDU/CSU, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan genel seçimlerde en düşük oy oranını aldı. 

Yeşiller Partisi de oy oranını 4 yıl önceki seçimlere göre 5,8 puan arttırarak 14,8 ile üçüncü parti oldu. Yeşiller Partisi şimdiye kadarki genel seçimlerde en yüksek oy oranını yakaladı. 

Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 11,5 ile dördüncü sırada yer aldı ve aşırı sağcı parti Almanya için Alternatif (AfD) oy oranında 2,3 puan düşüş yaşayarak yüzde 10,3 ile seçimin beşinci partisi oldu.

Sol Parti, bir önceki seçimlere göre 4,3 puan oy kaybederek 4,9 ile altıncı parti çıktı. 

Kaynak : Anka Haber Ajansı

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

Bir cevap yazın

Girit Adası’nda 5,8 büyüklüğünde deprem

Başkent Sanata da Damgasını vuracak: Ankara Kent Filarmoni Orkestrası Sanat Sezonunu Açtı