in

Hilal Dokuzcan

Hilal Dokuzcan Ankara’da doğdu. 1986 yılında Yıldız Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1989 yılında yüksek mühendis ünvanını aldı. Daha sonra Bahçeşehir Üniversitesinde yerel yönetimler ve kent planlama üzerine master yaptı. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünü, Bahçeşehir ve Okan Üniversitesi Siyaset okullarını bitirdi. Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulunda Ortadoğu ve Siyaset, Amerika ve Siyaset ve Global Liderlik çalışmalarına katıldı. Felsefe Okuluna devam etti. Aynı Üniversitenin, Hükümet ve Liderlik Okulunda Kadın ve Siyaset Projesinin Direktörlüğünü yaptı.


Siyaset ile ilişkisi ortaokul yıllarında şekillendi. Gençlik hareketleri içinde yer aldı. SHP’de komisyonlarda çalıştı. 1994 yılında CHP’ye üye oldu. 1998-1999 yıllarında ilçe yönetim kurulu üyeliği ve ilçe başkan yardımcılığı, 1999-2004 yılları arasında Kartal belediyesi meclis üyeliği görevlerinde bulundu.


2011 seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden milletvekili adayı oldu. CHP İstanbul İl
Yönetimi kurulu üyesi ve Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Politikalarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve sonrasında Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Danışmanlığı görevini yaptı. Parti Okulu Çalışmalarına katıldı. 8 Temmuz 2012 tarihinde yapılan Kadın Kolları Kurultayında Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı seçildi ve 2016 yılına kadar bu görevini sürdürdü.


2017 yılında Sosyalist Enternasyonal’in kadın yapılanması olan Sosyalist Enternasyonal Kadının (Socialist İnternational Women) Ortadoğu, Kafkaslar ve Doğu Akdeniz bölgelerinden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak seçildi.


Türkiye genelinde siyasi partiler ve farklı sivil toplum örgütleri ile; siyasi iletişim, kampanyalar, örgütlenme, yerel yönetimler, kadın ve siyaset, gençlik ve siyaset konularında eğitim çalışmaları gerçekleştirdi. Kadın hareketi içerisinde aktif olarak görev aldı. Bu konularda uluslararası toplantılara katıldı ve birçok yazılı ve sözlü çalışmaya katkı sundu. Eşit temsil Eşit katılım ETEK hareketi kurucularından biri olarak grubun sözcülüğünü yaptı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), SODEV, KA.DER ve ADD üyesi, Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı ve Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı (KAPI)’nın kurucusu ve yönetim kurulu üyesidir. Yeni Soluk adı internet sitesinde yazıları yayınlanmaktadır.


Gençlik döneminde atletizm, yüzme ve hentbol branşlarında spor yapan Dokuzcan. İlk hentbol milli takımı oyuncularındandır ve İstanbul Üniversitesi AUZEF Felsefe bölümünde okumaktadır.
Bir kızı ve bir torunu vardır.

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

84 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Yerel yönetimler okulu 3. Buluşması

Kısmet by Milka’dan Benzersizliğe Övgü