in

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. V. Özlem Bozkaya: Çarpıntı Sebep Mi, Sonuç Mu?

VM Medical Park Ankara Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. V. Özlem Bozkaya, “ Çarpıntı çeşitleri hakkında bilgi verdi.

Çarpıntı nedir?

Erişkin bireylerde gün içinde, istirahatte normal kalp atım hızı dakikada 60-100 arasıdır. Enfeksiyon dönemleri, ateş varlığında, gebelik veya çocukluk döneminde kalp atım hızı fizyolojik olarak biraz daha yüksek gözlenebilir.  Istırahatte veya uykuda dakikada kalp atım hızı 60’ın altına da düşebilir. Bu durumlar bir patolojinin haberdarı değildir.

Çarpıntı, kişinin kalp atımını güçlü bir şekilde hissetmesidir. Bu bazen, hastalar tarafından “göğsümde bir kuş çırpınıyor gibi” veya “bir duraklama, boşluk hissi oluyor gibi” veya “tekleme hissi gibi” şeklinde ifade edilebilir. Gerçek çarpıntı hastalarının çoğunluğunda kalp hızı dakikada 150-160’ın üzerindedir, çarpıntı aniden başlar,bazen tetikleyen bir neden bile olmaz, bazen müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden sonlanabilir.

Her Çarpıntı Anormal Mi?

Hastaların detaylı öykülerini aldığımızda ve yaşam tarzlarını sorguladığımızda çoğunlukla çarpıntı tetikleyecilerinin varlığını saptayabiliyoruz. Sadece bunların düzeltilmesi ile şikayetleri gerileyen hastalar oluyor. Çarpıntı tetikleyicilerini şöyle sıralayabiliriz

-Aşırı kafein tüketimi (çay,kahve,enerji içecekleri)

-Stres

-Dehidratasyon (susuzluk)

-Uykusuzluk

-Sigara,alkol kullanımı

-Sekonder nedenler (Altta yatan guatr,anemi  gibi hastalıklar)

-Bazı ilaçlar  (gribal enfeksiyonlarda kullanılan “dekonjestan” denilen ilaçlar, astımda kullanılan solunum yolu açıcı ilaçlar, dikkat eksikliği tedavisinde kullanılan uyarıcı nitelikteki ilaçlar, bazı antidepresanlar )

Çarpıntı şikayeti varsa,öncelikle  bu durumlar gözden geçirilerek,kontrol altına alınmalı.

HANGİ ÇARPINTILAR ÖNEMLİ

Tetikleyici bir nedene bağlı çarpıntılar, polikliniğe gelen çarpıntı hastalarının büyük bir çoğunluğunu  oluşturuyor. Bu nedenlerin kontrolü ile çoğunlukla şikayetler düzeliyor.

Ancak bazı çarpıntı şikayetlerinin ileri tetkik edilmesi gerekli. Bunlar;

-Bayılmanın eşlik ettiği

-Istirahatte aniden başlayıp,aniden sonlanan

-Geceleri uykudan uyandıran

-Yaşam kalitesini bozacak sıklıkta meydana gelen

-Altta yatan bir tetikleyicinin olmadığı çarpıntılardır.

TANI KOYMAK İÇİN

Çarpıntı şikayeti ile Kardiyoloji polikliniğine başvuran her  hastanın detaylı öyküsü ve yaşam tarzı incelenir. Uyku düzeni, stres düzeyi, sigara-alkol kullanımı,kaygı bozukluğu,başka bir hastalık varlığı veya ilaç kullanımı ,aile öyküsü,beslenme alışkanlıkları irdelenir. Kan tahlillerinde kansızlık veya guatr gibi sekonder nedenlerin olup olmadığına bakılır. Kalp ritminin anlık değerlendirildiği Elektrokardiyografi (EKG) incelemesi yapılır. Yapısal kalp hastalığı varlığının incelenmesi için doktorunuz Ekokardiyografik görüntüleme yapabilir.

KİMLERDE RİTM HOLTER EKG

EKG; sadece o andaki kalp ritmini gösterdiğinden, bazı hastalarda , tüm gün kalp ritmini görebilmek ve olası ritm bozukluğunu saptayabilmek için 24 saatlik Ritm Holter tetkiki öneririz (bazı cihazlarda bu süre 48-72 saate kadar uzayabilir) . Bu tetkik küçük bir cep aletinin üzerinize bağlanması ile yapılan, kolay,güvenilir bir tetkiktir. Cihaz üzerinizdeyken günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Çarpıntı şikayetleri olan hastalar gibi;  ayrıca senkop (tam bilinç kaybı olan bayılma) şikayeti olan hastalarda da altta yatan olası ritm bozukluğunu incelemek için de Ritm Holter önerilir.

Bu tetkik sonucunda muayene esnasında saptanmayan ancak gün içerisinde kısa süreli olup geçen çarpıntılar,baygınlık hissi gibi kalp kaynaklı tüm ritm bozuklukları tespit edilebilir.

Bu cihazların bazılarında olay kayıt ediciözelliği bulunur ve siz çarpıntı şikayeti hissettiğiniz anda düğmeye basarak bu anı kayıt altına alabilirsiniz.

ÇARPINTINIZ VARSA BUNLARA DİKKAT EDİN;

Çarpıntı şikayeti olan tüm bireylerde günlük hayat tavsiyeleri;

-Muayeneye gittiğiniz hekiminizi kullandığınız ilaçlar, düzenli kullandığınız bitki çayları veya destek tedavileri konusunda lütfen tam bilgilendiriniz.

-Günlük yaklaşık 2-2,5 lt su içmeye özen gösterin.

-Kafein tüketiminde güvenli limit olan günlük 240mg ı geçmeyin (1 fincan türk  kahvesi veya çayda yaklaşık 40mg; 1 kupa filtre kahvede yaklaşık 100mg filtre kahve bulunur.)

-Enerji içecekleri gibi yoğun şeker ve kafein içeren içeceklerden uzak durun.

-Günlük yeterli ve kaliteli uyku uyuyun, 4 haftadan daha uzun süren uykusuzluk problemlerinde mutlaka profesyonel destek alın

-Kalp atım hızını azaltma etkisi bilinen derin diyafram egzersizlerini hayatınıza katın, doğru nefes almayı öğrenin. Diyaframın kullanıldığı derin nefesler; kalbi yavaşlatan parasempatik sistemi aktive etemenin en etkili yollarından biridir.  Doğru nefes egzersizleri; kalp hızı yüksek olan bireylere olumlu katkı sunacaktır.

-Hareket edin; haftada 4-5 gün,en az 30 dk süren yürüyüşler yapın.

-Sigara ve alkol tüketmeyin.

-Stresle baş etme yolları geliştirin. Günümüzde kaygı bozukluğu ve panik atak, kalp çarpıntılarının en sık nedenleri arasında yer almaktadır ve bu durumlar  tedavi edilmedikçe, hiç bir çarpıntı ilacı tek başına fayda etmeyecektir.

ÇARPINTI TEDAVİSİ

Yaşam tarzı önlemlerinden başka, bazı hastalarda kalp ritm düzenleyici veya nabız yavaşlatıcı ilaç kullanımını önerebiliriz. Bu ilaçların hekim kontrolü olmadan kullanılması sakıncalıdır. Kalp ritm düzenleyici ilaç kullanan hastalar; tedaviye cevap,ilaç etkinliği ve yan etki profili açısından değerlendirilmek üğzere  aralıklı hekim kontrollerini aksatmamalıdır.

Nadiren ciddi ritm bozukluğu düşündüğümüz bazı hastalarda tanı için elektrofizyolojik çalışmaya (EPS) ihtiyaç duyarız. EPS’de kalp ritm bozukluğuna  neden olan anormal ileti yollarının saptanması halinde ablasyon dediğimiz işlemle bu yolların yakılarak tedavi edilmesi mümkündür. Bu tetkik özel merkezleride yapılır.

AKILLI SAATLER, ÇARPINTI ANALİZİNDE NE KADAR GÜVENİLİR

Son zamanlarda akıllı saat uygulamalarındaki gelişmelerle, saat kayıtlarında kalp hızında yükseklik saptayan hastalarla poliklinikte daha sık karşılaşabiliyoruz. Kalp hızında eforla, stresle artış gözlenmesi fizyolojik bir bulgudur. Ancak kayıtlarda özellikle istirahatte dakikada 140-150’yi bulan kalp atım hızları saptanırsa bunun Kardiyolojik olarak incelenmesi gerekebilir. Ancak bu saatlerin şöyle bir dezavantajı oluyor; hasta kalp atım hızını takıntı haline getirerek sürekli nabız kontrolü yapıyor. Bu  da kaygı düzeyini arttıran bir durum. Ancak çarpıntı şikayetleri olan kişilerde, şikayet anındaki kalp hızının objektif olarak gözlenebilmesi adına akıllı saatler değerli. Ritm analizi ve tiplemesi konusu geliştirilmeye ihtiyacı olan bir konu olmakla birlikte, Atriyal Fibrilasyon uyarısı konusunda gayet başarılı olduğunu da söyleyebiliriz. Taşınabilir ve giyilebilir cihazların, teknolojik gelişmeyle, aritmi alanında Kardiyolojiye oldukça katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

117 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Vatan ailede başlar”

Bisiklet Federasyonu Başkanlığı’na Emin Müftüoğlu seçildi